A purhabot, másnéven poliuretánt az 1930-as évek végén fejlesztették ki. Akkoriban ez a szigetelő technológia - a számos előnyének köszönhetően - hatalmas áttörést jelentett az építőiparban, illetve az autó- és bútoriparban egyaránt.

A purhab fő összetevői az izocianát és a poliol, melyeket meghatározott arányban vegyítenek különböző habképző anyagokkal, illetve egyéb kiegészítő szerekkel is. Ha mindezek keveréke levegővel érintkezik, azzal kezdetét veszi egy kémiai reakció, melynek eredményeképp beindul a habképződés. A kezdetekkor ez a hab sokkal merevebb volt, az idő múlásával azonban kikísérleteztek lágy és félkemény habtípusokat is.

A purhab a páratlan hatékonyságának köszönhetően ma már a hőszigetelés csúcsát képviseli, és nem csak a helykihasználó és hézagfeltöltő tulajdonsága miatt, hanem mert különösen időtálló megoldásnak bizonyul. Két alapvető típusa létezik: a nyitott- és a zárt cellás purhab.

Nyitott cellás purhab

A nyitott cellás purhab egyik fő tulajdonsága, hogy a szórást követően akár a mérete százszorosára is képes megdagadni, ezzel kitöltve a rendelkezésre álló teret. Laza, puhább szerkezetének köszönhetően főként tetősíkok szalufái közti hőszigetelésre, vagy a könnyűszerkezetes épületek falszigetelésére használják, kiváltható vele a régebbi szálas szigetelés. Azáltal, hogy megakadályozza a nedvesség lecsapódását, nem ad lehetőséget az egészségre ártalmas penészgombák elszaporodására. Emellett kiküszöbölhető vele az üregeken belüli légmozgás, így képes egyenletes hőérzetet biztosítani.

Zárt cellás purhab

A zárt cellás purhab a nyitott cellásnál sokkal lassabban tágul, és kezdeti térfogatának csak körülbelül a negyvenszeresére tud megnőni. További lényeges különbség, hogy szerkezete jóval sűrűbb és merevebb, ezáltal kitűnő hangszigetelő és még akár vízzáró rétegként is alkalmazható. Lépésálló felületének köszönhetően padlófűtés vagy aljzatbeton alá is jó választás. Lakóházak szigetelése mellett előszeretettel használják ipari létesítmények, istállók, vagy akár szállítótartályok és hűtőkamrák hőszigetelésére is. Mivel számos különböző helyzetben bevethető, ráadásul a kezelése is gyors és egyszerű, sok mester kedvencévé vált.

Ha a purhab szigetelés mellett döntöttünk, mindenképp érdemes előtte egy szakértővel is konzultálnunk, hogy megtudjuk, számunkra melyik típus lenne előnyösebb. Ezzel a lépéssel akár jelentős mennyiségű pénzt és időt is megspórolhatunk magunknak.